top of page

Przepisy dotyczące obuwia medycznego i zasad jego dostarczania pracownikom służby zdrowia


Obuwie medyczne jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie ciągle jednym z najmniej docenianych elementów specjalistycznej odzieży przeznaczonej dla pracowników służby zdrowia. Tymczasem przepisy oraz wymagania odnośnie obuwia medycznego należą do niezwykle drobiazgowych i rozbudowanych.


Ochronne obuwie medyczne


Istnieją różne rodzaje obuwia ochronnego przeznaczonego do stosowania przez pracowników zatrudnionych w publicznej i prywatnej służbie zdrowia. Różnią się przede wszystkim przeznaczeniem, gdyż specyfika obuwia medycznego, jako kategorii ogólnej, zależy od docelowej grupy zawodowej, której jest ono dedykowane. Wiąże się to z rodzajem zagrożeń oraz charakterystyką wykonywanych przez określoną grupę pracowników czynności zawodowych. - http://www.uniformix.pl/pol_m_OBUWIE-MEDYCZNE-116.html


Obuwie medyczne jako jeden ze środków ochrony indywidualnej pracownika


Obuwie zapewniające ochronę nóg przed określonymi zagrożeniami, a więc również obuwie medyczne, zaliczane jest do środków ochrony indywidualnej.


Środkami ochrony indywidualnej nazywamy wszelką odzież i akcesoria noszone lub trzymane przez pracownika, a mające na celu ochronę przed określoną liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych bądź szkodliwych czynników w danym środowisku pracy.


Powyższa definicja środków ochrony indywidualnej zawarta została w § 2 pkt 9 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp.


Zasady dostarczania obuwia medycznego pracownikom służby zdrowia


Ponieważ zgodnie z przepisami kodeksu pracy (art. 237) pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi nieodpłatne środki ochrony indywidualnej, zapobiegające przed skutkami wystąpienia w jego środowisku pracy czynników niebezpiecznych lub szkodliwych, odpowiedzialność za zakup obuwia medycznego spada na podmiot zarządzający określoną placówką służby zdrowia.


W przypadkach gdy obuwie medyczne nie zalicza się do środków ochrony indywidualnej, obowiązkiem dostarczenia go pracownikom obciąża się pracodawcę na podstawie § 1 art. 237 kodeksu pracy, jeżeli:


• odzież własna pracowników może ulec zniszczeniu oraz znacznemu lub trudnemu do usunięcia zabrudzeniu,

• obuwie osoby pracującej na danym stanowisku winno spełniać określone wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp.


Konieczność dostarczania pracownikom służby zdrowia specjalistycznego obuwia ochronnego wynika z obu wymienionych wyżej podpunktów. W przypadku ich zaistnienia, na jednostce odpowiedzialnej spoczywa obowiązek za dostarczenie pracownikowi obuwia spełniającego wymagania określone przez Polskie Normy. Wprawdzie ustawa o normalizacji z dnia 12 września 2002 roku uznaje stosowanie Polskich Norm za dobrowolne, to jednak należy przyjąć, że ich przestrzeganie staje się obowiązkowe zawsze, gdy wymaga tego przepis szczególny.

Polecane artykuły
Ostatnie wpisy
Archiwum
bottom of page